untitled

گفتمان وضعیت موجود تئاتر مشهد در برنامه اینستا گرامی «آوانسن»

در نوزدهمین قسمت از برنامه «آوانسن» اولین گفتمان وضعیت تئاترامروز مشهد با حضور یکی از مدیران فرهنگی و یکی از صاحبنظران تئاتر مشهد برگزار برروی صفحه اینستا گرامی و آپارات «livemashhad» پخش شد.

به گزارش روابط عمومی مجتمع فرهنگی دیجیتال امام رضا(ع)، در برنامه «آوانسن »، شنبه ۵ اسفند ماه، حمیدرضا سهیلی پیشکسوت و پژوهشگر تئاتر و محمد حسین زاده معاون فرهنگی اجتماعی سپاه امام رضا(ع) فراز و فرودهای وضعیت فعلی تئاتر در مشهد را طرح و بررسی کردند.
علل و عوامل شکل‌گیری وضعیت موجود، تاثیر و رابطه نقد تئاتر در فرآیند تولید و اجرای نمایشها، بررسی ابعاد کمی و کیفی تئاتر در تناسب با گسترش سالن‌ها، اجراها و مخاطبان هنر نمایش و راه‌های منجر به بهبود و ارتقای وضعیت تئاتر در مشهد از جمله موضوعاتی بود که در این قسمت از «آوانسن» به آنها پرداخته شد.
محمد حسین زاده معاون فرهنگی اجتماعی سپاه امام رضا(ع) در خصوص ابعاد کمی و کیفی تئاترمشهد گفت: سعی کرده ام نسبت به فضای هنر وادبیات مخاطب خنثی نباشم و بنا به علاقه ام با توجه به فرصتهای محدودی که دارم به پاتوق های فرهنگی سر می زنم و فضاهای فرهنگی و هنری مشهد را رصد می کنم و گاهی فیلم و نمایش می بینم و کتاب می خوانم و سعی کرده ام حتما درباره آن متناسب با برداشت، عقیده و فضای فکری و مطالعااتی خودم مطلبی بنویسم.
وی ادامه داد: در کانال شخصی خودم اتفاقات خوب مشهد و یا نقدهای که دیگران در فضاهای فرهنگی می نویسند را هم منتشر می کنم.
وی با اشاره به اینکه مشهد در حوزه تئاتر پیشرفت کرده است، اظهار کرد: تئاتر مشهد به لحاظ فنی رشد خوبی داشته است اما به لحاظ محتوا بعضی از آثار تئاتری مشهد ضعف دارند.
وی تاکید کرد: نگاه من به تئاتر مشهد، نگاه محتوای است. گاهی وقتها یک محتوای خوب در یک ظرف بد مخاطب را زده می کند. هنر همانند ظرفی است که باید دقت کرد در این ظرف چه چیزی باید نهاده شود.
وی با بیان اینکه نگاه من سیاه و سفید نیست، افزود: سعی کرده ام بعد از دیدن هر کار تئاتر با نویسنده و کارگردان آن گفتگویی داشته باشم.
وی با بیان اینکه درباره تئاتر ما دچار فقر سوژه هستیم، گفت: نزدیک به ۶ هزار شهید در استان داریم که هر کدام از این شهدا زندگی خاصی دارند و هر زندگی یک داستانی را در پی دارد که گاها در زندگی بعضی از این شهدا گره های جالبی وجود دارد. آلان در فضای تئاتر مشهد کجا این ایثار و مقاومت را می بینید؟
معاون فرهنگی سپاه امام رضا(ع) با بیان اینکه بیشترین شهید مدافع حرم را مشهد دارد که به آن تاکنون پرداخته نشده است، اذعان کرد: اگر محتوای تئاتر برگرفته از فضای ایثار و مقاومت باشد مظروف این ظرف اندیشه شما خواهد بود وبا هنر می توان بسترهایی ایجاد کرد که مکنونات قلبی در ظرف هنر تئاتر نهاده شود و دیگران نیز از مسائل لازم آگاه شوند.
در ادامه حمیدرضا سهیلی پژوهشگر تئاتر گفت: اگر دیالوگ بین مسئولین و هنرمندان، هنرمندان با هم ، نویسنده و کارگردان با تماشا گران ایجاد شود بسیاری از مشکلات تئاتر رفع خواهد شد.
وی بیان کرد: در حال حاضر حال تئاتر مشهد خیلی خوب است و با توجه به پژوهشی که من درباره صد سال تئاتر مشهد در دهه های مختلف مشهد داشته ام آلان بهترین فصل تئاتر مشهد است که بسیار فعال و پویا است و این ثمره تلاش و جدیت و حمیت تمام هنرمندان تئاتری مشهد در این سالها است.
وی با بیان اینکه انقلاب شهدای هنرمند هم داشته است، عنوان کرد: زندگی همه شهدا سوژه است، اما چه کسی باید این سوژه ها را کار کند؟
این پژوهشگر تئاتر خراسان افزود: یک زمانی مسئولین وقت دغدغه تئاتر مذهبی و انقلابی را داشتند ولی آلان اگر هم هنرمندان گاهی تئاتری دراین حوزه کار می کنند بدلیل دغدغه خودشان هست؛ اما مسئولین در حال حاضر هیچگونه فعالیتی دراین زمینه ندارند.
وی اظهار کرد: در دهه ۶۰ ما تئاتر را در سپاه داشتیم ولی اکنون اثری از آن تئاتر نیست. زمانی تئاتر آموزش و پرورش، نهضت سواد آموزی، کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان، جهاد دانشگاهی و جهاد سازندگی داشتیم و همه ارگانها بسیج شده بودند و تئاتر کار می کردند ولی در حال حاضر تئاتر فقط دغدغه خود هنرمندان تئاتراست.

در ابتدای این برنامه محمد کاظم دبیری رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد در گفتگویی تلفنی با بیان اینکه مالکیت مجتمع هاشمی نژاد در واقع متعلق به دانشگاه علوم پزشکی است، گفت: طی آخرین توافق انجام شده بین مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و تاکید و پیگیری معاون سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی، صورتجلسه ای تنظیم شده که آمفی تئاتر و اتاق گریم در صورت نیاز با درخواست قبلی به صورت رایگان در اختیار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قرارگیرد.
وی افزود: همچنین در راستای کمک به حوزه فرهنگ و نیز توسعه هنرهای نمایشی با رایزنی های که با شهرداری مشهد صورت گرفته است سالن فرهنگسراهای شهرداری برای تمرین و اجرای گروه های تئاتر در اختیار آنها قرار می گیرد.
وی در پاسخ به سوال مجری برنامه که اولین نمایش چه زمانی در مجتمع شهید هاشمی نژاد اجرا می شود، عنوان کرد: ما منتظر ابلاغ از طرف استانداری هستیم و دو کار اماده اجرا هم برای اجرا در سالن هاشمی نژاد اعلام آمادگی کرده اند.
شایان ذکر است در ادامه به رویدادهای تئاتر درهفته گذشته در استان پرداخته شد.

دیدگاه کاربران