untitled

پخش و بررسی مستند «نسیان» در برنامه اینستاگرامی۸ میلیمتری

در برنامه اینستا گرامی8 میلیمتری، فیلم مستند «نسیان » ساخته حسن آخوند پور با حضور جمشید مجددی بررسی و نقد شد.

به گزارش روابط عمومی مجتمع فرهنگی دیجیتال امام رضا(ع)، در دهمین قسمت برنامه ۸ میلیمتری پس از پخش تیزر مستند نسیان، جمشید مجددی مستند ساز و حسن آخوندپور کارگردان مستند نسیان به بررسی سینمای مستند و فیلم مستند نسیان پرداختند.

مستند «نسیان» روایتی متفاوت از توسعه شهری پیرامون اطراف حرم است. این فیلم نگاهی انتقادی به جریان توسعه در بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع) و آسیب‌های ناشی از آن در دهه‌های اخیر دارد.
حسن آخوند پوردر پاسخ به سئوال چرا نسیان را ساخته است؟ گفت: چرا که نه، همه ما می دانیم که حال مشهد حال خوبی نیست. حتی بعضا حال خود ماهم دراین شهر حال خوبی نیست و یکی از دلایل آن به خاطر پیامدهای توسعه شهری بافت پیرامون حرم مطهر است که تجربه کرده ایم.
وی با بیان اینکه وقتی درگیر موضوع شدم خیلی برای خودم ساخت این فیلم را ضروری دانستم، عنوان کرد: احساس کردم در همسایگی امام رضا(ع)، شهری که در آن زندگی کردم، مردمانی حضور دارند که تحت فشار نوعی تلقی غلط از توسعه قرار گرفتند؛ این تلقی غلط از توسعه شهری موجب شده است که خانه، زندگی، سلامت، امنیت، روابط اجتماعی و اخلاقی این مردمان تحت الشعاع قرار گیرد.
این تهیه‌کننده و کارگردان اظهار کرد: این کار باعث آسیب های اجتماعی، اقتصادی در پی داشته است و ما همچنان در حال پیمودن راه اشتباه گذشته آنها هستیم و همه چیز را ویران می‌کنیم، بدون اینکه حتی لحظه ای بدانیم این تخریب‌ها چه عواقبی برای شهر و مردم آن و حتی برای حرم امام رضا(ع) به دنبال خواهد داشت.
وی درباره شرایط سخت تدوین فیلمش گفت: تدوین فیلم سینمایی «نسیان» به دلیل سکانس های که دارد سخت و حساس بود.
جمشیدی مجددی نیز در این برنامه گفت: ما سالهاست که آخوندپور را به عنوان فیلمساز داستانی می شناسیم و وقتی شنیدم که کاری مستند را شروع کرده است خوشحال شدم.
وی افزود: این گونه کارها که شما یک بحث مهم شهری که موضوع بسیار پیچیده ای را که به جاهای مختلف برمی گردد و هر گوشه آن را دست بزنید ممکن است صدای ۱۰ سازمان در بیاید و هزار نفر برای تو ماجراها درست کنند کاری سخت و پر مسئولیت است و یک دغدغه خاصی را می طلبد.
وی با اشاره به اینکه اگر دغدغه مندی شخصی نباشد این گونه فیلمها ساخته نمی شود، ادامه داد: اما آنچه که فیلمساز را درگیر ساختن این فیلم کرده است در فیلم دیده نمی شود و به آن نشده است.
وی گفت: یکی از نقاط ضعفی که در ارتباط با این اثر ساخته شده پیرامون بافت اطراف حرم وجود دارد این است که این اثر کار را یک طرفه جلو می‌برد، بویژه در مواقعی که موضوع چالشی باشد یا آن فردی که سوژه مستند شده، حالا خارج از دایره آن پست و سمت سازمانی قرار می‌گیرد؛ در این شرایط حتی اگر خروجی کار به لحاظ فنی و محتوایی قوی هم شده باشد، بهتراست که شما اگر ادعایی داری و می‌گویی این اتفاق افتاده است، سراغ فردی بروی که در جبهه مخالف آن قرار دارد و آن موضوع را از زبان خود آن فرد بشنوی تا باب بحث باز شود.
این مستند ساز بیان کرد: این مسئله و صحنه هایی که مدام تکرار می شود و یک حرف را از زبان آدم های مختلف شنیده می شود باعث شده تا بلایی که سر آن آدمها آمده و بیچارگی آنها را به طور کامل نبینیم.
در ادامه این برنامه به بررسی سینمای مستند استان و همچنین ارائه جدول اکران سینماها در هفته جاری و اخبار و رویدادهای سینمایی مشهد پرداخته شد.
شایان ذکر است برنامه زنده اینستاگرامی ۸ میلیمتری را شما می توانید هر ۵ شنبه ساعت ۲۲ از صفحات اینستاگرام و آپارات livemashhad ببینید.

دیدگاه کاربران