photo_2017-10-07_08-39-12

کارگردان و نویسنده ماهرخ از کارشان گفتند:

ماهرخ داستان یک زن نیست نمایش یک تفکر است


نخستین گفتگوی اینستاگرامی دست اندرکاران نمایشهای مشهد با حضور عوامل تئاتر ماهرخ در استودیو لایو مشهد برگزار شد.

اینستاگرامی احسان روحی نویسنده و نوید اسدیان کارگردان تئاتر ماهرخ که از پنجشنبه گذشته در سالن نمایش شمائل بروی صحنه رفت حاضر شدند و به بیان ابعاد مختلف این نمایش پرداختند.
احسان روحی انگیزه اش از نوشتن ماهرخ را جرقه ای ذهنی عنوان کرد که داستانی را رقم زد که برغم روکش جذاب و به ظاهر شیرین مثل یک شکلات، طعم تلخ و غیرمنتظره ای را در آن شاهد هستیم.
او درباره چگونگی انتخاب اسم وشکل گیری نمایش می گوید: نوشتن ماهرخ حدود ۶ ماه به طول انجامیدو ۴ الی ۵ مرتبه بازنویسی شد، ضمن اینکه معتقدم کارگردان کاشف نمایشنامه است و هرنمایشنامه ای با وجود تکامل نیاز به کارگردانی دارد که بتواند آن را بازنویسی کند. انتخاب این نام هم برگرفته از اسم قهرمان داستان است، او نویسنده ای است که برای انتشار رمان خود ناچار به ایجاد تغییراتی در آن میشود، سعی شده اسمی عامیانه و ساده که ترکیب چهره و ماه می باشد انتخاب شود تا سادگی و جذابیت را منتقل کند.
وی بیان داشت: ماهرخ صرفا اجرا محور نیست، اما زمانی دیده میشود که روی صحنه می آید. این نمایشنامه حذف کردن و کنارگذاشتن انسان های اثرگذار زندگیمان را به هردلیلی به ما یادآوری می کند، ماهرخ تئاتری است که از تماشای آن پشیمان نخواهید شد.
وی ضمن تقدیر از اختصاص برنامه ای برای تئاتر در صفحه اینستاگرام لایو مشهد افزود: هیجان زده ام از اتفاق خوبی که درلایو مشهد وتماشاخانه مجازی افتاده است.
نوید اسدیان کارگردان نمایش ماهرخ نیز در این گفتگوی اینستاگرامی گفت: ماهرخ تنها داستان زندگی یک زن نیست، بلکه داستانی از یک تفکر فرای جنسیت است.
وی ادامه داد: در ماهرخ نگاه ویژه ای به درام شده است که باعث شده مخاطب لحظه ای از نمایش جدا نشده و پیوسته با آن درگیر باشد، سعی شده تفکر اجتماعی مورد نظر را به تماشاگر منتقل کنیم تا ذهن بیننده را به چالش وتفکر درباره خود بکشیم.
اسدیان درباره انتخاب این نمایشنامه برای اجرا گفت: جلسات متعددی با آقای روحی داشته ایم. نمایشنامه ماهرخ را ۸ الی ۱۰ مرتبه مطالعه کردم و تصمیم به اجرای آن گرفتیم.
او درپاسخ به اینکه آیا در ماهرخ موفق بوده است؟ میگوید: عادت ندارم موفق نشوم. اما باید به مخاطب احترام بگذاریم و زمانی که نمایش تمام می شود تفکر مخاطب شروع می شود. متن برای تئاتر بسیار مهم است به گونه ای که هر چقدر هم اجرا قوی باشد متن ضعیف کار را خراب می کند که متن قوی ماهرخ باعث انتخاب آن شده است.
وی گفت: ماهرخ به ما یادآوری می کند که چگونه انسان ها را از زندگیمان حذف می کنیم بدون اینکه از سرنوشت او و تاثیرش در زندگی خود خبر داشته باشیم. این حذف کردن ها در جامعه ما بسیار زیاد شده است، مثل دوستانی که با آنها زندگی کرده ایم و اکنون از آنها بی خبریم.
اسدی در پاسخ اینکه چرا تهیه کنندگی را ادامه نداد میگوید: شهر مشهد نیاز به شورای عالی و اساسنامه تهیه کنندگی دارد، مشهد قطب دوم تئاتر کشور است که بازیگران، تهیه کنندگان و کارگردانان این شهر جای بزرگ شدن دارند، تازمانی که تهیه کنندگی در مشهد جا نیفتد،تهیه کنندگی نمی کنم.
شایان ذکر است این برنامه زنده به تهیه کنندگی مجتمع فرهنگی دیجیتال امام رضا(ع) از پیج اینستاگرامی Livemashhad پخش شد .

دیدگاه کاربران