photo_2018-04-30_12-20-38

برگزاری نشست تخصصی شبکه های اجتماعی و پیام رسانهای بومی در مشهد

نشست تخصصی شبکه های اجتماعی و پیام رسانهای بومی در مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مجتمع فرهنگی دیجیتال امام رضا(ع)، رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست گفت: تبادل اطلاعات در پیام رسان های داخلی رایگان است هزینه ای به کشور تحمیل نمی شود
دکتر سید مرتضی موسویان در این نشست که در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد افزود: وقتی پستی در این شبکه ها قرار می گیرد یک بار این اطلاعات از کشور خارج شده و هزینه ای به کشور برای اشتغال پهنای باند جهانی به کشور تحمیل می شود در حالی که در شبکه های داخلی اطلاعات گردش اطلاعات داخلی رایگان است .
وی اضافه کرد: همین حالا ۶٠ درصد از ترافیک کشور برای تلگرام و ٢٠ درصد نیز برای اینستاگرام استفاده می شوداین ظرفیت پولی که پرداخت می شود معادل ١٧ درصد درآمد نفت است وقتی پستی در این شبکه ها قرار می گیرد یک بار این اطلاعات از کشور خارج شده و هزینه ای به کشور برای اشتغال پهنای باند جهانی به کشور تحمیل می شود در حالی که در شبکه های داخلی اطلاعات گردش اطلاعات داخلی رایگان است
موسویان به عدم توفیق در راه اندازی و حمایت از پیام رسان ، موتور جستجو و دایره المعارف داخلی در کشور تاکید کرد و گفت: البته اگر اینترنت قطع شود سرویسهای داخلی کشور قطع نمی شود چرا که همه سرورهای دات آی ار و یا سایر سرور های با منشا داخلی به فعالیت خود ادامه می دهند و با استفاده از یک خط ارتباطی با روسیه ارتباطات با اروپا ادامه می یابد.
وی گفت: با مدیریت صحیح مردم برای کوچ به پیام رسانهای داخلی امکان فعالیت جوانان کشور برای توسعه پیش رانهای توسعه ارتباطات کشور یعنی شبکه های اجتماعی و موتور جستجو داخلی فراهم می شود .
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکل اصلی با تلگرام راه اندازی رمزپول گرام خواند و افزود: ورود این رمز پول واکنشهای مختلفی در دنیا در پی داشته اما این پول که توسط دولتی ایجاد نشده نظارت خاصی از هیج بانک ندارد .
وی گفت: عملیات موجود برای راه اندازی گرام هزینه زیادی داشته و هم اکنون ٨٢ نفر در دنیا ۴٩ درصد این پول را خریده اند .
این مقام مسئول تصریح کرد: شک و تردید به تلگرام و مدیر آن از اینجا بود که گفت این پول برای ایران رایج نخواهم کرد در حالی که بیشترین کاربران این شبکه پیام رسان ایرانی هستند .
موسویان گفت: ما در مورد بحث اقتصادی دستانمان بالاست . وقتی یک شبکه اجتماعی پولی را برای تبادلات مالی در آن در نظر بگیرد که به جز پول معمول و ملی کشور است هر کس که از آن استفاده می کند پول رایج و ملی را به رمزپول مورد نظر تبدیل می کند .این به معنای خروج پول ملی است، بر اساس تخمین اگر این مراودات رونق بگیرد میتواند به اقتصاد کشور آسیب برساند .
وی ادامه داد: با توجه به اینکه ۶٠ درصد کاربران این شبکه اجتماعی از ایران هستند استفاده از این پول در ایران توسط کاربران و برای منافع مالی بدون مانع خواهد و وارد کردن این جمعیت برای استفاده از گرام موفقیتی ١٠٠ درصد برای تلگرام است .
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این ذهنیت که کسی از نقل و انتقال این پول دیجیتال خبردار نمی شود انگیزه دیگری برای استقاده از این پول است .
وی خاطر نشان کرد: تلگرام سنگین ترین پروژه ای است که در فضای مجازی وجود دارد و هزینه های برابری با فیسبوک که حدود ١,٢ میلیارد نفر دارد برابر است .
این مقام مسئول گفت: کیفیت سرویس این شبکه پیام رسان در ایران از همه کشورهای جهان که این پیام رسان در آن فعال است از جمله برزیل، روسیه و اوکراین از همه بیشتر است .
وی ادامه داد: حمایت از پیام رسانهای داخلی به واسطه خطری است که برای کشور در خصوص گرام احساس می کنیم ، برخی که منافع ملی را در نظر نمی گیرند باید به ناامنی هایی که پس از رایج شدن این پول در کشور بوجود خواهد آمد توجه کنند چرا که این مخاطرات آنان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.
وی با اشاره به مشکلاتی که فعالیت مالی غیر مجاز موسسات پولی در کشور و مشکلات ناشی از آن برای مردم گفت: فرض کنید سهم بزرگی از پول ملی به گرام تبدیل شود و آقای دوروف که به هیچ قانونی در دنیا گردن ننهاده این پیام رسان را تعطیل کند ، حالا همه آنهایی که پولهایشان در گردش است دیگر چیزی نخواهند داشت ، پشتوانه بانک مرکزی برای پول آنان وجود ندارد چرا که اگر شبکه وجود نداشته باشد پولی نیز در کار نخواهد بود .
ایرانی های که ۵١ درصد باقیمانده این پول را خریده اند حالا پس از بروز مشکل باید به کدام دادگاه و مرجع بین المللی باید رجوع کنند.

وی با تاکید براین که تنها سه نشانی از فعالیت مجموعه تلگرام در دنیا وجود دارد گفت: دو آدرس آن در انگلستان و آمریکا جعلی است و هم اکنون ارتباطات رسمی بین ایران و آقای دوروف وجود ندارد و تنها دریافت اطلاعات و ارتباطات از طریق توئیتر این شخص صورت می گیرد.
وی تاکید کرد: هم اکنون جنگ ما بر روی جنبه اقتصادی تلگرام است و توان جنگ در این حوزه را نداریم .بسیاری از متخصصان از جمله متخصصان رمز نگاری اروپایی گفته اند ما از روشهای تلگرام برای رمزنگاری اطلاعات در این پیام رسان اطلاعات چندانی نتوانسته ایم بدست آوریم .
موسویان گفت: برخی در رد استفاده از پیام رسانهای داخلی می گویند حاضریم اطلاعاتمان در اختیار دستگاه های امنیتی خارجی باشد به جای اینکه در اختیار دستگاه های اطلاعاتی داخلی قرار بگیرد .
وی پاسخ داد: فضای مجازی می گوید شما حریم خصوصی ندارید . امروز در تاکسی مقصد و مبدا شما مشخص است و فروشگاه فروش فست فود از شبکه اطلاعاتی استفاده می کند که سفارشها و عادات غذایی شما را می داند لذا دنیای کنونی براساس داده کار خود را جلو می برد.
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:عمده فعالیت فیسبوک و دیگر مجموعه های شبکه های اجتماعی اقدام به فروش اطلاعات به بخش های تجاری می کنند و از تحلیل اطلاعات شخصی درآمد دارند .
وی گفت: از سال ٢٠١۶ کره جنوبی زیر ساختهای داخلی را برای مقابله با شبکه های اطلاع رسانی خارجی فراهم کرده و هم اکنون ٩٢ درصد مردم این کشور در شبکه امنی همه ارتباطات خود را انجام می دهند و این برنامه در کشوری انجام می شود که همسو با آمریکا و اصولا مشکلی با سیاستهای موجود ندارد اما به دنبال یک شبکه امن داخلی است .
وی همچنین رواج رمزپول را برای کشور ما یک فرصت دانست اما این فرصت در تلگرام و بیت کوئین امکان بهره برداری داخلی ندارد.
موسویان در بخش دیگر از سخنانش گفت: اجباری برای کوچ شهروندان به شبکه های داخلی وجود ندارد اما در نهایت به محض اینکه کاربران شبکه های داخلی بیشتر شوند این شبکه ها ظرفیت و خدمات خود را بالا برهد و پیش بینی می کنیم نهایتا ٢ پیام رسان داخلی اصلی در کشور برای ارئه خدمات باقی بماند.
وی در خصوص توانایی کشور برای فیلتر تلگرام گفت: هم اکنون برروی همه وی پهنای موجود در کشور کار شده است و الان امکان برای فیلتر وجود دارد. قرار است به افراد خاص اینترنت از خطی بدون فیلتر ارائه شود یعنی وی پی ان را به صورت رسمی در اختیار افراد خاص دهیم در صورتی که این امکان فراهم شود بقیه (خطوط اینترنت ) را می توان به راحتی بست.
موسویان همچنین گفت: دادگاه روسیه رای به دلیل اینکه تلگرام خواست دولت را اجابت نکرده رای بر فیلتر آن داد که متعاقب این تصمیم آمریکا به آمازون و گوگل برای کمک به تلگرام پیام داد .این دو شرکت ١٨ میلیون آدرس ثبت شده(آی پی آدرس) در اختیار تلگرام قرارداد یعنی روسیه مجبور به مسدود کردن ١٨ میلیون ادرس شد تا از دسترسی ١٠ میلیون کاربر تلگرام در این کشور جلوگیری کند که تقریبا روسیه در فیلتر این پیام رسان موفق نبود.
وی ادامه داد: الان هیئتی از ایران به روسیه رفته و برای بررسی عملکرد آنها مذاکراتی دارند البته توانایی ما برای مدیریت لایه های مختلف شبکه حتی از روسیه بیشتر است .عملکرد ما در برابر شبکه اجتماعی تلگرام که توسط سه دانشگاه آمریکایی از اواخر سال ٢٠١۴ میلادی حمایت می شود در حال حاظر به یک میدان جنگ سایبری تبدیل شده است .
در ادامه سید سعید سرابی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد : تاکنون سه جلسه تخصصی با موضوع شبکه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی دراداره کل تشکیل شده است که امروز با حضور رئیس مرکز و توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در حال برگزاری است.
وی تصریح کرد: این نشست با هدف آشنایی و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در حوزه شبکه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی با حضور اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه تشکیل شد .
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در پایان افزود: این مهم در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان به عنوان یک دستور جلسه مطرح خواهد شد .

دیدگاه کاربران