Social

آشنایی با شبکه های اجتماعی-بخش اول

شبکه های اجتماعی زیادی در فضای مجازی وجود دارد که تعدادی از آنها محبوبیت بیشتری بین کاربران اینترنتی دارند.در این مقاله قصد داریم تعدادی از این شبکه ها را معرفی کنیم.

شبکه های اجتماعی زیادی در فضای مجازی وجود دارد که تعدادی از آنها محبوبیت بیشتری بین کاربران اینترنتی دارند.در ایم مقاله قصد داریم تعدادی از این شبکه ها را معرفی و آن ها را با هم مقایسه کنیم.در این بخش چند شبکه اجتماعی مورد استفاده در موبایل را معرفی  می کنیم.

تلگرام

تلگرام یک نرم افزار پیام‌رسان کلاینت متن‌باز و مخصوص تلفن های هوشمند و رایانه های شخصی است که قابلیت ارسال هر نوع فایل به صورت رمزنگاری شده و رایگان و با سرعت بالا را دارد. تمام کلاینت‌های تلگرام متن باز است. اما نرم‌افزار سمت سرور  تلگرام منبع بسته است.سرور نرم افزار تلگرام در کشور انگلیس و شهر لندن می باشد که یک سرور کاملاً دولتی است که سایت های دولتی انگلیس بر آن سوار است.

t

تلگرام توسط دو برادر به نام‌های نیکلای و پاول درو در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد. برادران درو از بنیان‌گذاران شبکه اجتماعی وی کی روسیه (بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا بعد از فیسبوک) هستند. آنطور که خودشان مدعی هستند، شرکت LLP مسیینجر تلگرام، یک غیر انتفاعی و مستقل در برلین است که هیچ ارتباطی با وی کی و روسیه ندارد. اما لازم به ذکر استکه شبکه وی کی، یک شبکه ضد اجتماعی است که جزء سایت های محبوب در سرزمین های اشغالی و در میان صهیونیست هاست.

تلگرام علاوه بر اندروید و آی‌اواس ،نسخه وب، نسخه اواس، نسخه لینوکس و ویندوز نیز دارد.و مدعی است، از مارچ ۲۰۱۴ بیش از ۳۵ میلیون کاربر فعال ماهانه و ۱۵ میلیون کاربر فعال روزانه دارد.

تلگرام ادعا می‌کند نسبت با رقبای اصلی خود یعنی واتس‌اپ و لاین امنیت بیشتری دارد و اشخاص ثالت و حتی مدیران آن نیز، به اطلاعات کاربران دسترسی ندارند و پیام‌ها و فایل‌ها دارای یک دوره زمانی خودتخریبی است که بعد از مدتی پس از خوانده شدن حذف می‌شوند.
اما تلگرام براستی امن است؟!این سوالی است که قطعاً تا به امروز هیچکس بدان پاسخی نداده است.

عده ای معتقدند که در زمانی که اسناد متقنی در باب جاسوسی و فروش اطلاعات توسط وایبر، واتس آپ و اینستاگرام و… در فضای مجازی پخش گردیده است،تلگرام با شعار تضمین امنیت کاربران (بخصوص کاربران کشورهای هدف صهیونیست ها)، ماموریت جمع آوری اطلاعات کاربران اینگونه نرم افزارها را بدون وقفه ادامه می دهد.

وایبر

وایبر یک نرم افزار پیام‌رسان مخصوص تلفن های هوشمند و رایانه های شخصی است که قابلیت برقراری تماس صوتی و تصویری و پیامکی رایگان ، ضبط ، به اشتراک گذاری عکس‌ها و اطلاعات مربوط به لوکیشن را دارد.

v

شرکت سازنده این نرم افزار در اسرائیل (مرکز اصلی شرکت وایبر در قبرس است) است و تعداد کاربران آن بیش از ۳۰۰ میلیون می باشد.

وایبر برای اولین بار توسط شرکت اپل و در گوشی‌های آیفون در سال ۲۰۱۰ به منظور رقابت با اسکایپ،کار خود را آغاز کرد و اخیرا فروشگاه اینترنتی وایبر راه اندازی شده است.موسس این شرکت فردی آمریکایی-اسرائیلی به نام تالمون مارکو است.تالمون مارکو یک تاجر آمریکایی-اسرائیلی است و به عنوان افسر ارشد اطلاعات ارتش مرکز فرماندهی ارتش رژیم صهیونیستی کار کرده است.نرم‌افزار وایبر در لیست تجاری وزارت اقتصاد و دارایی اسرائیل ثبت شده است.

استفاده از وایبر نیاز به ثبت نام کاربری و پسورد نداردو با استفاده از شماره تلفن فعال می شود. وایبر به طور خودکار دفترچه تماس تلفن را اسکن و افراد دیگری که در لیست تماس‌های شما قرار دارند و از وایبر استفاده می‌کنند را شناسایی می‌کند.

لازم به ذکر است که شرکت‌های امنیتی نسبت به تلفن‌های اندرویدی که از وایبر استفاده می‌کنند هشدار داده‌اند.

لاین

لاین یک نرم افزار پیام‌رسان مخصوص تلفن های هوشمند و رایانه های شخصی است که قابلیت برقراری تماس صوتی با کیفیت بالا، پیامکی رایگان ، ارسال آیکون، به اشتراک گذاری عکس‌ها با سرعت خوب و اطلاعات مربوط به لوکیشن را دارد.

line

شرکت سازنده این نرم افزار،در ژاپن است و تعداد کاربران آن بیش از ۳۵۰ میلیون می باشد.

لاین در سال ۲۰۱۱ در ژاپن راه‌اندازی شد و در ظرف دو سال به بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی ژاپنی بدل شد. به طوری که در نوامبر ۲۰۱۳ تعداد کاربران آن در سطح جهانی به مرز ۳۰۰ میلیون نفر رسید که از این تعداد ۵۰ میلیون آن را ژاپنی‌ها تشکیل می‌دادند.

در آگوست ۲۰۱۳ با اضافه شدن بخشی به نام تایم‌لاین، این برنامه از یک پیام‌رسان فوری به یک شبکه اجتماعی تغییر کارکرد داد. اضافه شدن دکمه‌های لایک، امکان درج کامنت، امکان تشکیل گروه‌ها و تخصیص پروفایل شخصی برای افراد بیش از پیش ماهیت این برنامه را به یک شبکه اجتماعی نزدیک می‌کرد.

لاین علاوه بر نسخه اندروید و IOS ، گوشی‌های بلک بری و نسخه ویندوز فون و آشا را نیز پشتیبانی می کند. این برنامه بر روی دستگاه های آندروید ۲٫۱ به بالاترو Ios ۴٫۳ به بالاتر سازگار است

 

 

دیدگاه کاربران